top of page

– her erkek yarı erkek, yarı kadındır; her kadın yarı kadın, yarı erkektir. böyle olmalı, çünkü varlığının yarısı anneden, yarısı da babadan geliyor – sen her ikisisin. içsel bir orgazm

Bütünlük, kişinin varlığının bir kısmını kestirip atmasıyla değil zıtlıklarını bir araya getirip bütünleşmesiyle elde edilir. Jung bu kavramlarla insan ruhundaki kontseksüel yani cinsel anlamda karşıt kutuplu yönlerini tanımlamaktadır. Jung’a göre her cinsiyet içinde karşı cinsin psişesini barındırır, yani bir kadınsan içinde eril bir psişe yani animus, eğer bir erkeksen içinde dişil bir psişe yani anima barındırıyorsun.

Anima, erkekteki feminen yönleri duygusal ve yaratıcı unsurları, Animus ise kadındaki mantıklı düşünce ve karar alma yeteneklerini simgelemektedir. Bu iki kavram bir önceki yazımda değindiğim gölge yanımızın bir parçası olarak varlar. Çağımızda cinsiyetçi algılanabilecek bu unsurların doğruluğunu yüzde yüz kabul etmemekle birlikte işlevselleğine değinmek isterim. Toplumsal cinsiyet streotiplerine meydan okumada kadınlara ve erkeklere yüklenmiş onca düşünce kalıbını, her birimizin içinde birbirimizden parçalar olduğunu kanıtlar nitelikteki bu kavramlarla açıklamanın verimliliği tüm bu karmaşıklığa bir son verebilir. İçsel çatışmalarını anlamlandırman için de kendini keşfettiğin yolculukta zıt seksüel yönlerine yer vermen süreci akıcı ve anlaşılır bir hale getirecektir. Bu kavramlar eşliğinde kendinle ve çevrenle olan ilişkinde daha fazla derinlik ve anlam geliştirebilirsin.

7 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page